28. rocznica śmierci ks. Sylwestra Zycha

  • 12 lipca 2017

W dniu 11 lipca 2017 obchodziliśmy 28. rocznicę tragicznej śmierci ks. Sylwestra Zycha.  Jak co roku w kościele Świętej Trójcy została odprawiona uroczysta msza święta, a następnie na cmentarzu parafialnym, w obecności rodziny, złożono kwiaty na grobie zmarłego. Rocznica tragicznej śmierci jest wpisana do kalendarza organizowanych przez Starostwo Wołomińskie obchodów związanych z ważnymi wydarzeniami i postaciami z powiatu wołomińskiego. 

Ks. Sylwester Zych (ur. 19 maja 1950 w Ostrówku, zm. 11 lipca 1989) był uczestnikiem ruchu opozycyjnego w czasach PRL. W działalności duszpasterskiej zajmował się głównie młodzieżą. Naraził się władzom, gdy na początku lat 80. zainicjował akcję wieszania krzyży w szkołach. W 1982 roku został oskarżony o „próbę obalenia siłą ustroju PRL i przynależność do organizacji zbrojnej” i po pokazowym procesie skazany na 6 lat więzienia. Szykanowany i prześladowany spodziewał się swojej rychłej śmierci. 

Na początku lipca 1989 r. ks. Zych przyjechał do Braniewa, 10 lipca miał wziąć udział w wiecu w Gdańsku podczas wizyty prezydenta USA George’a Busha, jednak nigdy tam nie dotarł. Nad ranem 11 lipca 1989 jego zwłoki zostały znalezione przy dworcu PKS w Krynicy Morskiej. W trakcie autopsji na ciele zostały zidentyfikowane liczne obrażenia, w tym pręgi z tyłu głowy, mogące świadczyć o zadaniu ich pałką. Ówczesne władze podały, że zmarł po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Śledztwo w sprawie śmierci księdza umorzono w 1993 roku. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Data wydarzenia: 
środa, 12 Lipiec, 2017 - 12:15