Wystawa „We saved Europe Ossów 1920”

  • 14 lipca 2017

We wtorek 11 lipca w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się oficjalne otwarcie wystawy „We saved Europe Ossów 1920”, przedstawiającej interpretację wojny polsko-bolszewickiej. „Bitwa Warszawska to, bez najmniejszej przesady, jedna z najważniejszych bitew w dziejach Polski” mówi prof. Tomasz Nałęcz. „To właśnie miejsce, Ossów pod Warszawą” dodaje aktor Emilian Kamiński. Te ważne dla naszego regionu wydarzenia zostały wspomniane na nowo, aby podkreślić ich rangę w dziejach Europy.

Wystawa składa się z 20 plansz, które pokazują przebieg Bitwy Warszawskiej. Duży nacisk został położony na miejscowość Ossów, gdzie młodzi żołnierze odparli atak bolszewików. Miejscowość Ossów jest skrzyżowaniem trzech miast – na terenie gminy Wołomin toczyła się Bitwa Warszawska, w Zielonce obecnie znajduje się kaplica upamiętniająca te wydarzenia, a Kobyłka obejmuje teren Ossowa swoją parafią. Jak mówił na otwarciu wystawy Rafał Pazio, współorganizator wystawy i dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie Bitwa Warszawska, zwana Cudem nad Wisłą, to największe polskie zwycięstwo czasów nowożytnych. Nie tylko zwycięstwo militarne, ale cud fantastycznej organizacji zgody narodowej, współpracy Polaków wszystkich stronnictw, umiejętności połączenia trzech zaborów w błyskawicznym tempie. To wielkie osiągnięcie, które zasługuje na wielkie upamiętnienie. Dlatego władze Wołomina, powiatu wołomińskiego, ludzie dobrej woli, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji od lat zabiegają o godne ukazanie wydarzeń z 1920 roku właśnie w Ossowie”. Mamy nadzieję, że dzięki wystawie w PE europosłowie zwrócą uwagę na nasz region i potrzebę powstania w tym miejscu obiektu, który w szczególny sposób upamiętniałby wydarzenia z 1920 roku.

Na otwarciu wystawy nie zabrakło przedstawicieli powiatu wołomińskiego: wiceburmistrza Wołomina Edyty Zbieć, burmistrza Kobyłki Roberta Roguskiego, burmistrza Zielonki Grzegorza Dudzika, burmistrza Tłuszcza Pawła Bednarczyka i wielu innych. Gospodarzem wystawy był europoseł Janusz Korwin-Mikke.

Wszystkich mieszkańców powiatu wołomińskiego zapraszamy do wspólnych obchodów 97. Rocznicy Bitwy Warszawskiej w dniach 13-15 sierpnia w Ossowie. Szczegółowy program znajduje się na naszej stronie.

 

fot: Maciej Korwin-Dębała

Data wydarzenia: 
piątek, 14 Lipiec, 2017 - 10:45