Działania dotyczące dzików w Kobyłce

  • 4 września 2019

Spacerujące ulicami Kobyłki dziki budzą niekiedy niepokój mieszkańców. Przekazujemy Państwu informacje na temat działań Miasta w tym zakresie.

Limit na odstrzał redukcyjny dzików w Kobyłce na 2019 r. (8 sztuk), przyznany przez Starostę Wołomińskiego został już wyczerpany. Następna możliwość to przeprowadzanie immobilizacji dzikich zwierząt. Interwencje immobilizacji dzików na terenie Kobyłki przeprowadza Koło Łowieckie „Artemida”. Skuteczność takich interwencji, polegającej na  płoszeniu, przepędzaniu czy wywożeniu do lasu jest bardzo różna – zdarza się, że zwierzęta ponownie wracają w te same miejsca.

Aby zmniejszyć inwazję dzików w samym mieście, przeprowadzany jest oprysk preparatem odstraszającym dziki BIO TEC. Oprysk jest wykonywany przez pracowników Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w miejscach największej częstotliwości ich zgłaszania. Skuteczność preparatu jest najlepsza, gdy nie ma opadów deszczu, po opadach preparat rozprowadzany jest ponownie.

Pamiętajmy, że dziki z natury nie szukają kontaktu z ludźmi, pragną tylko zdobyć pożywienie. Dokarmiając ptaki czy bezdomne zwierzęta, nieświadomie wabimy też dziki. Pozostawiając nie zebrane owoce na drzewach lub wyrzucając obierki czy resztki pożywienia do ogrodu lub lasu w sposób niezorganizowany, również zachęcamy dziki do odwiedzania takich miejsc. Nakarmione zwierzęta chętnie też wylegują się na niewykoszonych, nieogrodzonych działkach.

Jeśli zauważycie Państwo dziki - prosimy o telefoniczne zgłoszenia w godzinach pracy urzędu pod numer telefonu (22) 786 45 23 - natomiast poza godzinami pracy urzędu można takie sprawy zgłaszać na komisariat policji w Kobyłce.

Jak się zachować przy spotkaniu z dzikiem? Poradnik.