Młode zwierzęta leśne - jak się zachować przy spotkaniu

  • 11 maja 2020

Wiosna i lato to czas, kiedy w trakcie leśnych wędrówek lub spacerów możemy spotkać malutkie sarny, warchlaczki dzika lub zajączki, przy których nie ma matki. Zwierzęta te często sprawiają wrażenie opuszczonych – ale to złudzenie. Prosimy - nie zabierajcie młodych z lasu. Nasza odruchowa "pomoc" zwierzętom może tylko zaszkodzić.

Jak wówczas mamy się zachować ?

Najlepiej spokojnie oddalmy się z tego miejsca. Pamiętajmy, żeby zwierząt nie dotykać, nie głaskać, nie przytulać, ponieważ w ten sposób zostawiamy na nich swój ludzki zapach, który jest dla zwierząt obcy, nieprzyjemny i może spowodować odrzucenie maleństwa przez matkę.

Jeśli znajdziesz młode dzikie zwierzę to je ostrożnie omiń! Nie dotykaj, nie bierz na ręce i nie „ratuj" zabierając ze sobą! Powinniśmy je zostawić w spokoju, ominąć w bezpiecznej dla nich odległości, zachowując się bardzo cicho i spokojnie, bo to przecież ich dom.

Osoba, która na własną odpowiedzialność jednak zdecyduje się zaopiekować takim maluchem, powinna powiadomić Starostwo Powiatowe. Zgodnie z art. 9 Prawa Łowieckiego Starosta może wyrazić zgodę (na czas do 6 miesięcy) na przetrzymywanie zwierzyny osobie, która weszła w jej posiadanie (w wyniku osierocenia, wypadku lub innego uszkodzenia ciała zwierzęcia), mając na uwadze potrzebę podjęcia koniecznej opieki i leczenia. Zwierzyna ta powinna następnie być przekazana uprawnionym podmiotom w celu dalszej hodowli.

Jeśli zwierzę jest ranne należy zawiadomić Urząd Miasta lub najbliższy Komisariat Policji.

Obrazy: 
Kategorie_eko: