O rowerach, parkingach i drogach – burmistrz Edyta Zbieć w Radiu FAMA

  • 8 lipca 2019

Mieszkańcy Kobyłki nie muszą się martwić o możliwość parkowania samochodów w czasie budowy parkingów „Parkuj i Jedź” przy stacjach PKP. Burmistrz Edyta Zbieć o proponowanych rozwiązaniach, jak również o inwestycjach w mieście mówiła w audycji w Radiu FAMA Wołomin.

Parkingi są bardzo Kobyłce potrzebne. Jeden z planowanych powinien powstać przy PKP Ossów jeszcze w tym roku, budowa drugiego rozpocznie się prawdopodobnie wiosną (do końca 2019 roku wykonawca powinien opracować dokumentację projektową i uzyskać pozwolenia na budowę, a później rozpoczną się roboty budowlane – od pogody zależy, jak szybko).

- Ta inwestycja jest dla mnie symbolem zmian, jakie zachodzą w naszym mieście. Wszystko, co się dzieje jest robione z myślą o mieszkańcach, o ich komforcie. Dlatego właśnie tak bardzo naciskaliśmy, żeby przyspieszyć tę budowę - bo jestem przekonana o tym, że parking przy stacji jest bardzo potrzebny. Skróci się przecież czas poszukiwania miejsca do parkowania, będzie też łatwiej przesiąść się z samochodu czy roweru do pociągu. Nie mówiąc o wygodzie w czasie złej pogody, deszczu czy śniegu. Mam nadzieję, że to podniesie konkurencyjność komunikacji publicznej – mówi Edyta Zbieć, Burmistrz iasta.

O planowanej inwestycji mówiła również w piątkowej (5 lipca) audycji w Radiu FAMA. Dla mieszkańców, którzy martwią się o możliwość parkowania samochodów w czasie budowy ma gotowe rozwiązania. A mianowicie, dzięki życzliwemu podejściu właścicieli prywatnych działek, kilka z nich będzie do dyspozycji osób dojeżdżających na stację samochodem. W sposób nieodpłatny zostaną przekazane Miastu do użytkowania na czas trwania budowy. Tam będzie można postawić samochód. Dodatkowo jest jeszcze inny pomysł: - Zaproponowałam takie rozwiązanie na sesji i słowa dotrzymam - myślę, że mieszkańcy powinni mieć również do dyspozycji nasz parking przy Urzędzie. Tym urzędnikom, którzy zwolnią parking, bo przesiądą się na rowery, bądź wykorzystają inne środki transportu, zaproponuję gratyfikację. Jej rodzaj jest jeszcze do ustalenia, rozważamy kilka: np. kartę benefit do jednej z kobyłkowskich siłowni czy też zestaw śniadaniowy – mówiła podczas audycji w Radiu FAMA Edyta Zbieć.

Dodała również, że Miasto myśli o wprowadzeniu systemu rowerów miejskich, co byłoby kompatybilne z realizowaną właśnie inwestycją ścieżek rowerowych. Jest to co prawda bardzo przyszłościowy temat, ale również rozważany.

Już teraz jednak wiele osób pracujących w Urzędzie Miasta nie korzysta z samochodów. 1/4 z nich dojeżdża do pracy rowerem, część chodzi pieszo lub jest podwożona przez  kogoś z rodziny. Dodatkowo popularny wśród pracowników jest również system jeżdżenia samochodem przez kilka osób, które są zabierane po drodze. Dla Burmistrz Miasta jest to niezwykle istotne, bo Miasto chciałoby promować zdrowy styl życia wśród mieszkańców i ekologiczne rozwiązania po to, żeby wszystkim żyło się lepiej i bardziej komfortowo. Od jakiegoś czasu również zintensyfikowane jest informowanie o dotacjach, jakie można uzyskać z Miasta oraz z innych instytucji na inwestycje, związane z ochroną środowiska. Podpisano już 8 umów dotacji na realizację inwestycji związanej z ochroną środowiska na w sumie 34 tys. zł - 5 umów na wymianę pieców węglowych oraz 3 na wykonanie instalacji fotowoltaicznej. W przygotowaniu są 4 kolejne umowy.

Tu można przeczytać o dofinansowaniu: https://www.kobylka.pl/dzialania-miasta-w-zakresie-ochrony-srodowiska

Natomiast nagranie audycji Radia FAMA, w której była gościem Burmistrz Edyta Zbieć jest dostępne tutaj: https://radiofama.com.pl/publicystyka/kobylka-nowy-parking-przy-stacji-pkp-kobylka-remonty-drog-budowa-sciezek-rowerowych-ruszaja-kolejne-inwestycje-drogowe

Foto: Radio FAMA