Pismo Burmistrza Miasta Kobyłka do właścicieli sklepów

  • 24 marca 2020

Szanowni Państwo,

w trosce o Mieszkańców Kobyłki zwracam się do Państwa z prośbą o zwrócenie uwagi na wszelkie czynności, mogące zahamować rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19 (koronawirusa). Jestem przekonana, że większość z Państwa podjęła już pewne działania. Nasi Mieszkańcy regularnie informują nas o środkach bezpieczeństwa zastosowanych w sklepach oraz zwracają uwagę na kwestie, które są dla nich ważne. Bardzo Państwu dziękuję za to, że w wielu sklepach w Kobyłce już nastąpiły zmiany, a personel został przeszkolony i przygotowany do obecnej sytuacji.

Na podstawie tzw. dobrych praktyk, stosowanych przez sklepy w innych rejonach Polski oraz za granicami naszego kraju uprzejmie Państwa proszę o rozważenie następujących działań:

- ograniczenie liczby klientów w sklepie równocześnie – zastosowanie limitu osób, które w danej chwili dokonują zakupów;

- obowiązek stosowania przez klientów rękawiczek gumowych/foliowych i udostępnienie ich przez sklep;

- regularna dezynfekcja przez personel uchwytów koszyków i wózków;

- umożliwienie dezynfekcji rąk przez klientów;

- zwracanie uwagi przez personel klientom, którzy nie stosują się do zasad bezpieczeństwa, związanych
z rozprzestrzenianiem się wirusa – np. w sytuacjach dotykania towaru gołymi rękoma, niezachowywaniem odstępu 1-1,5 m czy też osobom, które zradzają objawy chorobowe w sklepie (również z poleceniem opuszczenia go);

- promowanie płatności za pomocą kart płatniczych – tzw. płatności bezgotówkowych;

- wyznaczenie klientom strefy ochronnej przy kasach, uniemożliwiającej zbliżanie się do personelu;

- rozklejenie w sklepach informacji dotyczącej zasad bezpieczeństwa związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa (np. materiałów do pobrania ze strony Ministerstwa Zdrowia).

Z poważaniem

Edyta Zbieć

Burmistrz Miasta Kobyłka