Wymiana pieców węglowych i termomodernizacja
Zasady udzielania dotacji celowej na dofinansowanie inwestycji związanych ze zmniejszeniem emisji zanieczyszczeń do powietrza, poprawą efektywności energetycznej oraz wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych.
1. Określa się zasady przyznawania dotacji celowej z budżetu Miasta Kobyłka na dofinansowanie inwestycji, których celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza, poprawa efektywności energetycznej oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych na terenie Miasta Kobyłka.
2. W przypadku gdy w budynku mieszkalnym prowadzona jest działalność gospodarcza, dotacja może być udzielona na podstawie obowiązującego „Regulaminu udzielania dotacji celowych z budżetu Miasta Kobyłka na dofinansowanie inwestycji z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, realizowanych na terenie Miasta Kobyłka” przyjętego Uchwałą nr XLV/429/18 Rady Miasta Kobyłka z dnia 26 marca 2018r.
3. Środki finansowe przeznaczone na dofinansowanie inwestycji o których mowa w punkcie 1 będą pochodzić z budżetu Miasta Kobyłka. Wysokość tych środków na dany rok określa uchwała budżetowa.
4. Inwestycja, o której mowa w punkciev 1 może obejmować swoim zakresem:
- termomodernizację budynku (docieplenie przegród zewnętrznych i wewnętrznych oddzielających pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych, wymianę i montaż stolarki zewnętrznej tj. okien i drzwi zewnętrznych)
- wykonanie przyłącza gazowego
- wymianę źródeł ciepła na paliwa stałe (węgiel, biomasę) nie spełniających wymagań rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe (Dz.U. z 2017r. poz. 1690) obejmującą swym zakresem demontaż starych źródeł ciepła, zakup i montaż nowych urządzeń
- kotły na paliwa stałe ( tylko w przypadku braku możliwości podłączenia do sieci gazowej)
- systemy ogrzewania elektrycznego
- kotły olejowe
- kotły gazowe kondensacyjne
- pompy ciepła powietrzne
- pompy ciepła odbierające ciepło z gruntu lub wody
Zakres prac termomodernizacyjnych powinien być zgodny z wymogami określonymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015r. poz. 1422 z późn. zm.) i winien wynikać z audytu energetycznego lub uproszczonej analizy energetycznej.
Materiały budowlane wykorzystywane do realizacji inwestycji o której mowa w punkcie 1 muszą znajdować się w katalogu określonym w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. z 2018r. poz. 2489).
Kotły na paliwa gazowe lub olej opałowy oraz pompy ciepła muszą spełniać,
w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń, wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A, określone w Rozporządzeniu delegowanym Komisji (UE) NR 811/2013 z dnia 18 lutego 2013 r., oraz w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1369 z dnia 4 lipca 2017 r. ustanawiającym ramy etykietowania energetycznego i uchylającym dyrektywę 2010/30/UE.
Kotły na paliwa stałe (w tym na biomasę) muszą spełniać w odniesieniu do ogrzewania pomieszczeń minimum wymagania wynikające z Dyrektywy 2009/125/WE z dnia 21 października 2009 (ustanawiającej ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią) i rozporządzenia Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwa stałe.
5. Warunki uzyskania dotacji.
O dofinansowanie inwestycji, o której mowa w punkcie 1 może ubiegać się właściciel lub współwłaściciel budynku mieszkalnego na terenie Miasta Kobyłka.
Dotacja może być udzielona tyko na inwestycję, która zostanie zrealizowana dopiero po zawarciu umowy z Miastem Kobyłka o udzieleniu dofinansowania.
Dotacja może być udzielona tylko raz i stanowi refundację części poniesionych kosztów.
Warunki uzyskania dotacji na inwestycję o której mowa w punkcie 1:
- minimalna wartość kosztów kwalifikowanych inwestycji wynosi 7000zł
- budynek, w którym ma być realizowana inwestycja jest użytkowany zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego
- budynek, w którym ma być realizowana inwestycja jest całorocznie wykorzystywany na cele mieszkaniowe (nie sezonowo)
- w przypadku wymiany źródła ciepła, likwidacja wszystkich dotychczasowych źródeł ciepła (pieców lub kotłów)
- w przypadku współwłasności nieruchomości przedłożenie zgody pozostałych współwłaścicieli
Wszystkich niezbędnych czynności związanych ze spełnieniem warunków uzyskania dofinansowania dokonuje Inwestor (dokonania zgłoszenia zamiaru przystąpienia do prac budowlanych oraz uzgodnień projektu modernizacji z zakładem gazowniczym i kominiarskim).
Nie przyznaje się dofinansowania na:
- zakup przenośnych urządzeń grzewczych
- wymianę istniejącego proekologicznego (gazowego) sposobu ogrzewania
- zakup urządzeń grzewczych do nowo wybudowanych budynków
6. Intensywność dofinasowania.
Dofinansowanie inwestycji o której mowa w punkcie 1 ustala się w wysokości do 50% kosztów kwalifikowanych jednakże nie więcej niż 5000,00zł.
Kosztem kwalifikowanym inwestycji jest koszt zakupu materiałów, urządzeń i usług zgodnych z rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych (Dz.U. z 2018r. poz. 2489).
O dotację z budżetu Miasta Kobyłka może ubiegać się Inwestor, który na realizację inwestycji określonych w §1 uzyskał dofinansowanie także z innych zewnętrznych źródeł (np.: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie) pod warunkiem, że łączna suma uzyskanych dotacji nie przekroczy:
100% kosztów kwalifikowanych, jeśli kwota średniego miesięcznego dochodu
w roku poprzedzającym zawarcie umowy na 1 osobę nie przekracza 175% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125% tej kwoty
w gospodarstwie wieloosobowym;
80% kosztów kwalifikowanych, jeśli kwota średniego miesięcznego dochodu
na 1 osobę przekracza wartości określone w pkt 1.
7. Składanie wniosków.
Kompletny wniosek o dofinansowanie inwestycji określonych w punkcie 1 należy złożyć w Kancelarii Urzędu Miasta Kobyłka.
Nabór wniosków prowadzony jest w sposób ciągły.
Wniosek o dofinansowanie należy składać na formularzu stanowiącym załącznik nr 1.
Ustala się następujący tryb postępowania w sprawie udzielenia dotacji:
- złożenie kompletnego wniosku o udzielenie dotacji
- przeprowadzenie weryfikacji wniosków o udzielenie dotacji (wizja weryfikacyjna)
- zawiadomienie Inwestora o terminie i miejscu zawarcia umowy o udzielenie dotacji
W przypadku stwierdzenia braków formalnych we wniosku o udzielenie dotacji Inwestor zostanie wezwany do ich usunięcia w terminie 7 dni. Rozpatrzenie wniosku następuje po jego uzupełnieniu. Uzupełnienie może być dokonane tylko jeden raz.
Wniosek nieuzupełniony w ww. terminie ulega odrzuceniu.
Wniosek ulega odrzuceniu w przypadku:
a) złożenia przez osobę nieuprawnioną;
b) złożenia po wykonaniu zadania.
W ramach weryfikacji wniosku upoważnieni pracownicy Urzędu Miasta Kobyłka mają prawo dokonać oględzin budynku w celu ustalenia jego aktualnego stanu.
Po pozytywnej weryfikacji wniosku sporządzana jest z Inwestorem umowa
o udzieleniu dotacji. Niepodpisanie umowy przez Inwestora jest równoznaczne
z rezygnacją z uprawnienia do otrzymania dotacji.
Dofinansowanie będzie udzielane do wyczerpania środków finansowych przewidzianych w budżecie Miasta Kobyłka.
Wnioski rozpatrywane będą w kolejności ich wpływu. W tym celu tworzy się listę wniosków, na której umieszcza się jedynie wnioski kompletne. Wnioski obarczone brakami umieszczone będą na liście w dacie skutecznego uzupełnienia braków.
8. Rozliczenie dotacji celowej.
Inwestor po podpisaniu umowy o udzieleniu dotacji, zobowiązany jest do realizacji inwestycji w terminach, zakresie i w sposób określony w umowie.
W celu rozliczenia dotacji celowej Inwestor, z którym została zawarta umowa na udzielenie dotacji jest zobowiązany złożyć:
- wniosek o rozliczenie dotacji:
- kopię faktury VAT za zakup nowych materiałów i urządzeń oraz ich montaż wystawione na Inwestora (oryginał do wglądu):
- dokument potwierdzający likwidację starych źródeł ciepła:
a) protokół odbioru robót budowlanych i prac montażowych nowych urządzeń sporządzony pomiędzy Inwestorem i Wykonawcą prac budowlanych
i montażowych
b) dokumenty techniczne potwierdzające zgodność parametrów nowych zastosowanych urządzeń z aktualnie obowiązującymi wymogami technicznymi dla tych urządzeń
c) kopię kart gwarancyjnych ww. urządzeń z wpisami potwierdzającymi ich pierwsze uruchomienie przez autoryzowany serwis
Wypłata dotacji celowej na rzecz Inwestora następuje w terminie określonym
w umowie o dotację, po dokonaniu weryfikacji wniosku o rozliczeniu dotacji
i oględzinach potwierdzających wykonanie inwestycji. Oględziny przeprowadzane są przez upoważnionych pracowników Urzędu Miasta Kobyłka.
Uznanie dotacji za rozliczoną następuje z dniem wykonania przez Inwestora wszystkich warunków wynikających z umowy o udzielenie dotacji.
Dofinansowanie podlega zwrotowi w całości wraz z odsetkami według stawki jak dla zaległości podatkowych, liczonymi za okres od dnia przekazania dofinansowania do dnia jego zwrotu, w przypadku naruszenia postanowień umowy o udzielenie dotacji dotyczących zachowania ciągłości projektu lub umożliwienia kontroli przez okres 3 lat od końca roku kalendarzowego,
w którym Inwestor uzyskał dofinansowanie.
Termin zwrotu dotacji ustala się do 15 dni, licząc od ostatniego dnia miesiąca w którym zaistniała okoliczność, o której mowa w punkcie 6.
9. W Biuletynie Informacji Publicznej zamieszcza się dane dotyczące:
wysokości środków finansowych przeznaczonych na realizację projektu;
przekroczenia limitu środków finansowych przeznaczonych na realizację projektu i wstrzymaniu rozpatrywania złożonych wniosków o przyznanie dotacji;
liczby zlikwidowanych palenisk i kotłowni opalanych paliwami stałymi.
Więcej informacji na temat dotacji pod numerem tel.: (22) 760 70 23.