Szczepienia dla seniorów

  • 2 października 2019

Nadeszła jesień, a wraz z nią nadciąga okres wzmożonych zachorowań. W Kobyłce właśnie ruszyła pierwsza w historii Kobyłki edycja programu szczepień przeciwko grypie dla osób powyżej 65 roku życia – „Szczepionka dla Seniora”. 

Program promocji zdrowia, polegający na szczepieniach przeciwko grypie dla mieszkańców Kobyłki powyżej 65 roku życia jest realizowany przez Miejski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, który otrzymał dotację z Urzędu Miasta na ten cel w kwocie 19 tys. zł. Taka kwota została pierwszy raz zabezpieczona w budżecie Miasta. Do bezpłatnego szczepienia są kwalifikowane osoby, mieszkające w Kobyłce, spełniające kryterium wiekowe i będące pacjentami Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) w naszym mieście.

Szczepienia będą wykonywane do wyczerpania zapasów. Należy zgłosić się osobiście lub telefonicznie do rejestracji w Przychodni przy ul. Żymirskiego w Kobyłce i zadeklarować chęć poddania się szczepieniu. Do szczepienia kwalifikuje lekarz.

Dlaczego seniorzy powinni się szczepić? Najkrótsza odpowiedz brzmi: żeby nie chorować na grypę, a zwłaszcza, żeby jej nie zakończyć powikłaniami. Choć grypa zdarza się w każdym wieku, to jednak ryzyko powikłań jest uzależnione zarówno od stanu zdrowia, jak i wieku chorego. Grypa może zaostrzać różne schorzenia, które występują częściej wraz z upływem lat. Oceniono, że współistnienie tzw. czynników ryzyka powikłań grypy szczególnie zwiększa ryzyko hospitalizacji, a nawet śmierci u osób powyżej 65 roku życia. Szczepienie ochronne natomiast jest najskuteczniejszą formą zabezpieczenia przed chorobą, przeciwko której jest wykonywane. 

Rokrocznie wg Światowej Organizacji Zdrowia na grypę choruje 330-390 mln osób na świecie. Jest to choroba bardzo zaraźliwa – podczas kichania lub kaszlu wirus przemieszcza się z prędkością nawet 100 km/h.

Załącznik: 
ZałącznikWielkość
PDF icon nie_daj_sie_grypie_1.pdf629.84 KB