Szybki internet w szkołach w Kobyłce

  • 5 grudnia 2019

Wszystkie trzy szkoły publiczne w Kobyłce korzystają z szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu w ramach programu publicznej sieci telekomunikacyjnej. Program został zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na mocy Ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Założeniem programu OSE, z którego skorzystały nasze kobyłkowskie szkoły jest umożliwienie placówkom dostępu szerokopasmowego dostępu do bezpiecznego internetu, a tym samym podnoszenia poziomu kompetencji cyfrowych uczniów i wspomagania procesu kształcenia w szkołach poprzez dostęp do zasobów dostępnych w internecie. To także możliwość lepszej komunikacji ze światem zewnętrznym (z poziomu rodziców, podmiotów gminnych współpracujących ze szkołą) i oszczędności - internet OSE i usługi bezpieczeństwa dla szkoły są bezpłatne. Program zapewnia symetryczny, szerokopasmowy dostęp do internetu o prędkości 100 Mb/s.

W Polsce jest około 30 000 szkół w 19 500 lokalizacjach. Proces podłączenia wszystkich lokalizacji do Sieci OSE został podzielony na etapy. Szacuje się, że w 2019 r. liczba podłączonych lokalizacji szkół przekroczy 12 700. W roku 2020 planowane jest podłączenie wszystkich 19 500 lokalizacji.

Projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, czyli szybkiego internetu dla szkół, został nagrodzony prestiżową nagrodą WSIS Prizes 2018, przyznawaną przez agendę ONZ - Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU).