XII Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku - Koncerty Mistrzów w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki

  • 3 czerwca 2019

Już 9 czerwca rozpocznie się XII Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku - Koncerty Mistrzów w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki.

Festiwal od 2008 r. odbywa się w bazylice Świętej Trójcy w Kobyłce. W ciągu tych wszystkich lat koncerty zobaczyło ponad 45 tys. ludzi. Występowali tu zdobywcy m.in. Grammy, Midem, Gramophone i zwycięzcy najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych świata.

Festiwal jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, ze środków Powiatu Wołomińskiego i odbywa pod patronatem Burmistrza Miasta Kobyłka. Słynie ze znakomitej atmosfery, niezwykłego piękna i różnorodności koncertów oraznajwyższego poziomu artystycznego. Jego misją, jak twierdzą organizatorzy jest prezentować sztukę wartą zapamiętania, niepowtarzalną, wysmakowaną, przy jednoczesnym otwarciu drzwi i absolutnej dostępności. Od zawsze prezentuje różnorodne gatunki muzyczne, poszukuje smaku znakomitych interpretacji i nowych światowych trendów. Obecna jest tu muzyka od renesansu po flamenco, jazz, czy world music, a kluczem doboru artystów była i pozostaje nadzwyczajna osobowość artystyczna.

Twórcą i Dyrektorem Festiwalu jest Anna Szarek, dwukrotna zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu im.Krzysztofa Pendereckiego, finalistka Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Tansmana, zdobywczyni Pomorskiej Nagrody Artystycznej Gryf za najlepszy debiut roku 2000. Występowała z takimi gwiazdami jak Kanye West, Leszek Możdzer, czy Demis Roussos, a klasycznie w niemal wszystkich krajach Europy i USA.Jest Prezesem Zarządu Fundacji Perła Baroku, oraz twórczynią i Dyrektorem Filharmonii dla Dzieci, której koncerty obejrzało już ponad 10 tys. osób.

Inauguracja XII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU PERŁA BAROKU - KONCERTY MISTRZÓW 
9 czerwca 2019, g.20.30. 
Bazylika Św. Trójcy , Kobyłka, ul.Kościelna 2, wstęp wolny 

więcej na  http://www.perlabaroku.pl

PROGRAM XII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU PERŁA BAROKU - KONCERTY MISTRZÓW W 200. ROCZNICĘ URODZIN STANISŁAWA MONIUSZKI

  • 9.06 godz.20.30 - INAUGURACJA

WIENER SOLISTEN ORCHESTER i KATERINA HEBELKOVA - mezzosopran. Solistka Opery Narodowej w Pradze. Absolwentka Hochschule für Musik und Theater w Monachium i Monachijskiej Szkoły Operowej. Zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antonína Dvořáka, laureatka Dimitris Mitropoulos International Competition w Atenach i Ad-Honorem-Mozart w Pradze, odznaczona nagrodą kulturalną Kulturpreis Bayern. Z towarzyszeniem WIENER SOLISTEN ORCHESTER wykona pieśni i arie Vivladiego, Mascagniego, Haendla, Bacha, Cacciniego, a także Moniuszki w roku kompozytora i uznawaną za jedną z najpiękniejszych na świecie Ave Maria Michała Lorenca. KONCERT POD PATRONATEM KONSULA HONOROWEGO AUSTRII.

  • 11.06.godz.19.00 - AGNE KEBLYTE - HARFA

Pierwsza harfistka Orquesta Filarmonicade Gran Canaria. Współpracuje z National Philharmonic and National Symphonic orchestras of Lithuania, City of Birmingham Symphony Orchestra, National Paris Opera Orchestra oraz Qatar Philharmonic. Kształciła się w najlepszych europejskich uczelniach artystycznych: w Konserwatorium Muzycznym w Genewie, w Królewskim konserwatorium muzycznym w Brukseli, oraz w Paryskim Narodowym Konserwatorium Muzyki i Tańca, które ukończyła z pierwszą nagrodą w klasie Isabelle Moretti. Zwyciężczyni konkursów. Występowała na prestiżowych festiwalach w Gödöllő na Węgrzech, Teignmouth w Angli, w Belgradzie i Moskwie, na „Davos Young Artist in concert”, „Les Museïques” w Bazylei, „Sommets Musicaux de Gstaad” w Szwajcarii, „Rome Chamber Music Festival”, „Mediterranean Musical Encounters” we Włoszech. Jej solowy koncert z orkiestrą pod dyrekcją maestro Jesúsa Lópeza Cobosa otwierał festiwal „Encuentro de Musica y Academia” w Santander w Hiszpanii.

  • 13.06.g.19.00 - DEBIUTY 2019 - KACPER DWORNICZAK - GITARA

Zwycięzca Golden Classical Music Awards w Nowym Jorku (styczeń 2019), zdobywca III miejsca na Forum Gitarre Wien – (Wiedeń 21-29.08.2018), Finalista telewizyjnego plebiscytu Młody Muzyk Roku 2018. Zdobył Grand Prix na XXIII Słupeckich Spotkaniach Muzycznych, I Nagrodę na XVII Przeglądzie Talentów Muzycznych, Grand Prix na International Guitar Competition Fernando Sora (Czechy) , Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym (Kłodzko), I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Bratysławie, I Nagrodę na Ogólnopolskich Spotkaniach Gitarowych w Elblągu, I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „GITAROPHILIA” w Trossingen (Niemcy), I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym Krzyżowa 2015 i wiele innych. W marcu 2019r debiutował w w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

W drugiej części koncertu wystąpi CRACOW GUITAR QUARTET - zwycięzcy XII Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Ile De Ré we Francji, zdobywcy Grand Prix V International Master Competition for Music Teachers w Warszawie oraz III nagrody na 15th Altamira Gorizia Guitar Competition we Włoszech. Zespół powstał w 2006 roku i współtworzą go artyści związani z Krakowem. Kwartet bierze udział w wielu projektach muzycznych w Polsce i za granicą, występuje na prestiżowych festiwalach muzyki gitarowej i prowadzi kursy mistrzowskie dla młodych wirtuozów gitary. Ma na swoim koncie nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji. W ich wykonaniu Musorgski, Grieg (Pieśń Solvegji z suity Per Gynt), Bellinati, Machado.

  • 16.06.g.20.30 - ANNA SZAREK - wiolonczela - MUZYKA BEZ GRANIC III

Projekt jest przeciwstawieniem się trendowi profesjonalizacji muzyki przez podziały. Uwypukla najcenniejsze zachwycające elementy muzyki, wprawiając słuchacza w zachwyt dla piękna obecnego w każdej epoce. Ta trzecia odsłona zaprezentuje utwory m.in. Masseneta, Marcello, Bacha jednym tchem z utworami ABBA, ALMA, Simply Red, Elvisa Costello, Rolfa Løvlanda, Sinatry, Brendana Grahama, Adele i Whitney. Anna Szarek wystąpi z towarzyszeniem zespołu Tomasza Krezymona, w aranżacjach przygotowanych specjalnie na Festiwal.