Karta Mieszkańca Kobyłki
przód karty
tył karty
Zbliżeniowa, elektroniczna, plastikowa karta z chipem, posiadająca zaprogramowany indywidualny numer, spersonalizowana poprzez naniesienie na jej awersie imienia, nazwiska, numeru karty, zdjęcia użytkownika oraz wzór graficzny.
Uwaga – na Karcie Mieszkańca Kobyłki można również zakodować bilet metropolitalny (nośnik biletów ZTM).
Kto może ubiegać się o wydanie Karty Mieszkańca Kobyłki?
W ramach Programu ulgi, zniżki i preferencje otrzymują osoby, których miejscem zamieszkania jest Miasto Kobyłka oraz spełniają dodatkowe warunki:
- rozliczając podatek dochodowy od osób fizycznych za poprzedni rok w Urzędzie Skarbowym w Wołominie wskazali w deklaracji podatkowej jako miejsce zamieszkania Kobyłkę (nawet jeśli nie osiągnęli dochodu),
- maja uregulowane należności wynikające z podatków i opłat lokalnych na rzecz Miasta,
- wypełnili obowiązek złożenia deklaracji tzw. śmieciowej wraz z jej ewentualną aktualizacją,
a także dzieci (własne, przysposobione oraz dzieci nad którymi mieszkańcy sprawują opiekę prawną) do ukończenia 18 roku życia - lub 26, jeśli uczą się albo studiują.
Jak otrzymać Kartę?
Potwierdzenie uprawnień i wydanie Karty następuje na podstawie wniosku, złożonego w formie pisemnej (osobiście w Urzędzie Miasta Kobyłka) lub drogą elektroniczną.
Zachęcamy do składania wniosków online, pod adresem: https://kobylka.informica.pl/
Za pomocą jednego wniosku można uzyskać jedną kartę.
W imieniu osoby, która nie skończyła 18 lat wniosek składa rodzic.
UWAGA! Osoby, które posiadają już bilet metropolitalny mogą złożyć wniosek o nową kartę tylko i wyłącznie w wersji papierowej.
Jakie dokumenty są potrzebne?
- dokument tożsamości ze zdjęciem w przypadku pełnoletnich wnioskodawców, dodatkowo legitymację w przypadku uczniów (do 21 roku życia) lub studentów do 26 życia;
- fotografia o wymiarach 35x45mm lub zdjęcia w formie cyfrowej;
- potwierdzenie rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Wołominie za rok ubiegły (jeden z poniższych dokumentów):
a) kserokopia pierwszej strony zeznania rocznego PIT z prezentatą Urzędu Skarbowego w Wołominie,
b) jeśli podatek za rok poprzedzający złożenie wniosku rozliczono przez internet - urzędowe poświadczenie odbioru wydanego przez elektroniczną skrzynkę podawczą systemu teleinformatycznego administracji podatkowej (UPO) wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego składanego drogą elektroniczną zawierającego wygenerowany numer dokumentu zgodny z identyfikatorem dokumentu UPO,
c) jeśli zeznanie roczne PIT złożono za pomocą operatora pocztowego - kopia pierwszej strony zeznania rocznego PIT wraz z dokumentem nadania na poczcie ze wskazanym adresem nadawcy oraz odbiorcy Urzędu Skarbowego w Wołominie, jako zeznania PIT,
d) zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, potwierdzające fakt złożenia zeznania o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty ze wskazaniem miasta Kobyłka jako miejsca zamieszkania,
e) zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające fakt niezłożenia zeznania podatkowego ze względu na nieosiąganie dochodu za rok ubiegły, z jednoczesną informacją o zarejestrowaniu w Urzędzie Skarbowym w Wołominie ze wskazaniem miasta Kobyłka jako miejsca zamieszkania;
- oświadczenie, że:
a) ma się uregulowane należności wynikające z podatków i opłat lokalnych na rzecz Miasta Kobyłka,
b) wypełniło się obowiązek złożenia deklaracji wraz z ewentualną jej aktualizacją, wynikający z art. 6m ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2021 r. poz. 888).
Jeśli zamieszkują Państwo zabudowę wielorodzinną należy złożyć wraz z wnioskiem potwierdzenie liczby osób w gospodarstwie domowym zgłoszonym do zarządcy budynku. Potwierdzeniem liczby osób w gospodarstwie domowym do zarządcy może być:
a) przedstawienie do wglądu aktualnej deklaracji (lub jej zmiany) o liczbie osób w gospodarstwie domowym, złożonej do zarządcy budynku opatrzonej potwierdzeniem wpływu;
b) przekazanie pisemnego potwierdzenia od zarządcy budynku o liczbie osób w gospodarstwie domowym;
c) inna forma potwierdzenia liczby osób w gospodarstwie domowym.
Jakie są korzyści dla Mieszkańców?
Karta Mieszkańców stanowi potwierdzenie uprawnień do korzystania z ulg, zniżek i preferencji objętych Programem.
Wykaz zniżek będzie sukcesywnie publikowany na stronie internetowej w zakładce Wykaz ulg i zniżek.
Inne ważne informacje
- Kartę Mieszkańca wydaje się na okres 12 miesięcy licząc od dnia akceptacji wniosku. Nie wcześniej niż na 30 dni przed upływem ważności Karty Mieszkańca, Użytkownik Karty może przedłużyć jej ważność o kolejne 12 miesięcy przedstawiając aktualne dokumenty.
- Pierwsza Karta Mieszkańca wydawana jest bezpłatnie.
- W przypadku utraty, zniszczenia lub zgubienia Karty Mieszkańca jej duplikat wydawany jest na wniosek. Wydanie duplikatu nie wpływa na zmianę okresu ważności Karty.
- W przypadku zmiany imienia lub nazwiska Użytkownika wydrukowanego na Karcie Mieszkańca wydanie duplikatu Karty jest bezpłatne.
O Programie
Program Karta Mieszkańca Kobyłki tworzony jest z myślą o osobach, których miejscem zamieszkania jest Miasto Kobyłka, a fakt ten potwierdzili wskazując Kobyłkę jako miejsce zamieszkania w deklaracji podatkowej, nawet gdy nie osiągnęli dochodu.
Program służy umacnianiu poczucia tożsamości lokalnej mieszkańców, ich integracji, a także identyfikacji z miejscem zamieszkania. Jego głównym celem jest poprawa warunków życia mieszkańców Kobyłki poprzez zwiększenie dostępu do usług świadczonych przez Miasto. Karta będzie uprawniała do przejazdów środkami komunikacji miejskiej, na trasach których organizatorem jest Miasto Kobyłka oraz do zniżek i ulg oferowanych przez Miasto, jednostki organizacyjne oraz Partnerów Programu.
Program ma charakter otwarty, co oznacza możliwość jego rozbudowy, w tym poprzez rozszerzanie zakresu ulg i preferencji oferowanych przez Partnerów Programu.